W dzisiejszych czasach życie pędzi do przodu tak szybko, że trudno czasami nie odczuwać negatywnych skutków działania stresu. Aby uniknąć nerwicy i innych dolegliwości natury psychicznej, warto pamiętać o tym, by samemu siebie traktować dobrze i z miłością oraz by dać sobie od czasu do czasu chwilę na wypoczynek. Nie każdego stać na weekendowy wyjazd do spa czy na jakąś tropikalną wyspę, każdy może jednak pozwolić sobie na chwilę relaksu we własnej łazience. Dobroczynny wpływ świec zapachowych na nastrój został odkryty już w starożytności, od czasów antycznych dużo jednak zmieniło się w trendach i sprzedaży. Coraz więcej ludzi bierze sobie do serca dobro planety i pragnie dbać o środowisko, dlatego świece produkowane z tłuszczu zwierzęcego bądź z wosku pszczelego odeszły już do przeszłości. Obecnie bardzo modna jest świeca sojowa, która wydaje się idealnym produktem dla osób, które z jednej strony chcą sobie czasami pozwolić na chwilę luksusu, z drugiej zaś pragną w jak najmniejszym stopniu przyczyniać się do dewastacji środowiska naturalnego.

Czym jest świeca sojowa?

Jak łatwo można domyśleć się na podstawie samej nazwy, świeca sojowa produkowana jest z oleju sojowego, pozyskiwanego z ziaren soi. Wosk pozyskany z soi nie zawiera pestycydów ani żadnych toksycznych uzdatniaczy, dzięki czemu korzystanie z niego jest nie tylko etyczne, ale także bezpieczne. Na rynku występuje kilka rodzajów wosku sojowego:

  • wosk miękki – stosowany przede wszystkim w świecach do masażu
  • wosk twardy – używany w świecach filarowych.

Świeca sojowa zazwyczaj pachnie w określony, przyjemny sposób. Już sam wosk sojowy posiada bardzo specyficzny, delikatny aromat, a po dodaniu do składu olejków eterycznych, można uzyskać naprawdę oryginalne kompozycje zapachowe. Najpopularniejsze mieszanki zapachowe to np. mieszanka jaśminowa, różana, mandarynkowa, pomarańczowa, różana czy winogronowa.

Właściwości świec sojowych

Świece sojowe posiadają szereg właściwości mających korzystny wpływ na zdrowie. Na pierwszym miejscu należy wskazać korzystny wpływ aromaterapeutyczny na nastrój i poziom stresu. Delikatne nuty zapachowe pozwalają się odprężyć i wyciszyć. Oprócz tego świeca sojowa, szczególnie ta przeznaczona do masażu, świetnie natłuszcza i nawilża skórę, ponieważ wosk sojowy jest sam w sobie bardzo tłusty i odżywczy. Jeszcze lepsze efekty pielęgnacyjne można uzyskać, stosując świecę sojową razem z innymi produktami kosmetycznymi, np. z olejkami, oliwkami czy różnego rodzaju balsamami.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com